Popis
Jednoduché měření teploty
Octopus čidlo teploty s TMP36 není nijak super přesné, i když pro+25°C je jeho přesnost ±1°C. Ale o přesnost tu ani tak nejde. Čidlo s TMP36 je velmi jednoduché na použití a tak se na něm krásně naučíte, jak senzor teploty využít ve vlastním projektu nebo robotovi. Senzor teploty nepotřebuje žádnou kalibraci a naměřená analogová hodnota lineárně odpovídá okolní teplotě. Pokud by vám tedy náhodou program nefungoval, stačí změřit analogovou hodnotu voltmetrem a hned budete vědět, jaká je teplota.
Klíčové vlastnosti čidla teploty
- Velmi jednoduché použití
- Možnost ověřit hodnotu teploty multimetrem
- Kompaktní velikost, montážní úchyty pro šroubky M3
- Připojení rovnou na analogový vstup řídící desky
- Připojovací kablík délky 25 cm je součástí balení
Zapojení snímače teploty a programování
Octopus modul se senzorem teploty TMP36 má následující signály:
- G - GND (zem)
- V - VCC (3 V)
- S - signál
Kablík připojte na odpovídající piny některého z rozšiřujících modulů pro microbit. Signál zapojte na analogový vstup řídící desky. V následujícím příkladu je použita deska Senzor:bit, kterou naleznete například v sadě pro chytrou domácnost. Modul snímače teploty je připojen na port 1.
V prostředí MakeCode si nainstalujte rozšíření smarthome, kde najdete také blok pro měření teploty pomocí čidla TMP36. Program je pak opravdu krátký a jednoduchý.
Pokud si chcete vyzkoušet, jak si naměřené napětí z čidla teploty přepočítat v programu, pak využijete následující vzorec pro přepočet na teplotu. V programu změříte analogovou hodnotu napětí a pak ji přepočítáte na teplotu podle vzorce.
Program pro přepočet změřeného napětí na teplotu pak může vypadat například takto.
Možná jste při práci s teplotním čidlem zjistili, že výsledná teplota závisí na způsobu napájení desky microbit. Je to způsobeno tím, že v použité knihovně rozšíření smarthome se uvažuje s referenčním napětím pro analogové převodníky 3,1V. To je dosaženo při napájení microbit z USB. Pokud napájíte microbit z baterií, pak je napětí jen 2,6V a to je potřeba zohlednit. Referenční napětí pro analogové převodníky odpovídá napětí mezi svorkami 3V a GND na microbitu. Níže je příklad jak přepočítat hodnotu teploty tak, aby to sedělo podle skutečné úrovně referenčního napětí.
Rozměry čidla teploty
Poznámka: Připojovací kablík délky 25 cm je součástí balení
Octopus čidlo teploty s TMP36 - odkazy
Podobné produkty
Hmotnost | 0.01 kg |
Napájecí napětí | 2,7–5,5 V DC |
Rozsah měření teploty | -40–125 °C |
Převodní koeficient | 10 mV/°C |
Přesnost měření teploty | ±2 °C |
Rozměry PCB | 31,5 x 23,6 mm |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
ElecFreaks je inovativní firma se specializací na vývoj Open Source Hardware a funguje od března 2011. Spolupráce s HW Kitchen trvá od srpna 2013. V počátcích byla firma Elecfreaks zaměřená hlavně na vývoj desek, shieldů a rozšiřujících modulů pro platformu Arduino. Řadu běžných Arduino věciček dokázali zajímavě doplnit a zlepšit jejich parametry.
V poslední době je ElecFreaks zaměřený hlavně na platformu microbit, která nejvíce splňuje zaměření firmy, což je vytvářet produkty pro podporu a popularizaci elektroniky a programování. ElecFreaks je oficiální čínský partner vzdělávací nadace micro:bit a také světově uznávaný výrobce originálních micro:bit produktů, stavebnic a příslušenství určených hlavně pro začátečníky v oblasti elektroniky a programování. Kromě vývoje, výroby a
prodeje produktů vytváří firma Elecfreaks také výukové materiály, kde nechybí názorná videa, tutoriály nebo zábavné příklady použití jednotlivých produktů. Tato komplexní databáze informací ze světa micro:bit je k dispozici zdarma s cílem usnadnit co největšímu počtu začínajících tvůrců, bastlířů nebo vynálezců vstup do světa elektroniky a programování. S ElecFreaks si člověk nejen pohraje, ale naučí se při tom řadu věcí, o které by jinak těžko zavadil.