Popis
Nová výbava = nové schopnosti robota
Máte doma roboty mBot nebo mBot Ranger a baví vás zkoušet, co všechno s nimi lze provádět? A co teprve, kdybyste měli po ruce příslušenství k vytváření něčeho zcela nového? Že byste si to náramně užili? S touto kreativní sadou se vám to dozajista vyplní. V sadě najdete zajímavé příslušenství, umožňující robotům zvládnout zcela nové funkce. To bude pak ještě více zábavy, ale také možností, naučit se zase něco nového.
Hrátky spojené s účelností
O čem je vlastně řeč? V sadě je připraveno celkem 7 zábavných a tvořivých projektů. 5 projektů pro robota mBot a 2 projekty pro mBot Ranger. Další kombinace možností jsou pak už na vás. Vězte, že na rozdíl od běžných stavebnic přinese vaše kreativita reálné výsledky, jež budete moci i prakticky využít. Je-libo například získat důmyslný měřič teploty a vlhkosti? Stačí si sestavit jednoduchou meteorologickou stanici. A co takhle větrák, aktivující se pouze po přiblížení? Ani to není nemožné.
Od lampy ovládané zvukem po hrací skříňku
Vyhrát si ovšem můžete i v jiných ohledech. Můžete například vytvořit lampu, která se automaticky rozsvítí po detekci zvuku. Jak praktické, když se potřebujete zorientovat v prostoru s nízkou viditelností. Hře s čísly a jejich hádání se pak věnuje jiný příklad, s nímž se rozhodně nudit nebudete a ještě procvičíte své numerické dovednosti.
Jste zvědaví, co si sada nachystala pro robota mBot Ranger? Svou komplexností vás zaujme programovatelný robot Roly-poly, který se například neustále vrací do vzpřímené polohy i při vaší snaze to změnit. A co říkáte na hudební box, jenž roztančí miniaturní loutku a rozsvítí se pokaždé, když pustíte svou oblíbenou hudbu? Také jste z toho nadšeni jako my?
Projekty kreativní sady - I
Všechny ukázkové programy pro grafické prostředí mBlock najdete v záložce "Soubory".
mBot 1: Praktický měřič vzdálenosti
V tomto projektu sestavíte automatický měřič vzdálenosti. Základem je ultrazvukové čidlo a změřená vzdálenost je zobrazena přímo na LED na displeji v centimetrech. Konstrukce obsahuje také praktickou rukojeť pro pohodlné držení měřiče.
Po sestavení stačí v prostředí mBlock vytvořit krátký program a můžete začít měřit vzdálenosti od různých předmětů. Snad nejste zklamaní, že je program tak krátký a jednoduchý :).
V dalším tvoření můžete zkusit ovládat například bzučák podle změřené vzdálenosti a vytvoříte tak jednoduchý hudební nástroj.
mBot 2: Lampa ovládaná zvukem
V projektu přetvoříte robota mBot na lampu ovládanou zvukem. Lampa se automaticky zapne při určité úrovni zvuku, posvítí vám na cestu, a zase se vypne.
V programu je vidět, jak je nastavena bílá barva. Bílá je tvořena barevnými složkami: červená, zelená, modrá. Pokud je nastavíte všechny na stejnou úroveň, tak je z toho bílá. Můžete dále experimentovat s nastavením citlivosti mikrofonu, barvami nebo délkou svícení lampy...
mBot 3: Meteostanice
Teplota a vlhkost jsou základní údaje, které zobrazuje snad každá meteostanice. Stejně tomu je i v tomto dalším projektu pro robota mBot. mBot zde měří data ze snímače a zobrazuje údaje o teplotě a vlhkosti na LED displeji.
Program pro mBlock je nyní trochu delší. Vyřešeno je zde také elegantní přepínání mezi jednotlivými údaji o teplotě a vlhkosti tlačítkem na desce mCore. Další experimenty mohou být spojeny například s provázáním údaje o teplotě nebo vlhkosti s určitou akci - například zapnutí ventilátoru a podobně.
mBot 4: Hádání čísel
Pokud jste ještě nikdy neprogramovali hru, tak tady budete mít šanci!
Robot mBot si myslí číslo a vy ho musíte uhádnout. Naštěstí vám při vašich pokusech mBot napovídá na LED displeji. Dozvíte se, jestli je vámi navolené číslo větší nebo menší než číslo, které vygeneroval tajně mBot. Nastavení čísla umožňuje modul s potenciometrem. Tohle si musíte vyzkoušet!
mBot 5: Chytrý větráček
Funkci tohoto projektu netřeba moc popisovat. Prostě ručníky už na WC potřebovat nebudete...
Snímač zareaguje při přiblížení na vzdálenost menší než 10 cm, potom se spustí větráček. Experimentovat můžete například s přidáním časové prodlevy nebo informačního LED displeje. Beztak za pár let poběží reklamy i na těchto automatických sušácích, u kterých člověk musí postát :).
mBot Ranger 1: Roly-poly robot
V projektu pro mBot Ranger se využívá hlavně 3osé gyro, díky kterému se robot při naklonění snaží vždy vrátit zpět do vertikální polohy. Deska Me Auriga nabízí více možností a tak je zde také prostor pro vlastní vylepšení funkcí nebo doplnění programu. Program pro mBot Ranger najdete v souborech.
mBot Ranger 2: Hrací skříňka
Další projekt pro mBot Ranger je zábavná hrací skříňka. Při snížení osvětlení začnou hrát tóny, blikat LED a loutka se začne točit. Délku vystoupení nastavíte potenciometrem. Program pro mBlock najdete v záložce "Soubory".
BALENÍ OBSAHUJE
- 1 x Me snímač teploty a vlhkosti
- 1 x Me snímač zvuku
- 1 x Me potenciometr
- 1 x LED Matrix 8x16 pro robota mBot
- 1 x Me 130 Motor Pack - 5V/10000RPM
- 4 x RJ25 kabel
- 2 x nosník 0824-096
- 2 x nosník 0808-072
- 2 x L držák 3x3
- 2 x podpěra s úhlem 45°
- 1 x klíč M5 + M7
- 4 x mosazný distanční sloupek M4x25
- 16 x šroub M4x8
- 20 x šroub M4x14
- 4 x šroub M4x22
- 20 x matice M4
- 10 x plastový distanční sloupek M4x25
Poznámka: Pozor, jedná se o příslušenství k robotu mBot. To znamená stavebnice netvoří samostatně funkční celek!
Podobné produkty
Hmotnost | 0.35 kg |
Rozměry balení | 209 x 154 x 54 mm |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Makeblock je název firmy, ale také je to synonymum pro Open Source konstrukční platformu, která může pomoct přetvořit vaše nápady do reality, bez ohledu na to, jak moc jsou crazy :-). Makeblock je platforma, se kterou se dá pěkně pohrát, ale také se toho hodně naučit. Je to takový vylepšený "Merkur s Arduinem" dohromady a grafickým programováním navíc.
Firma Makeblock byla založena v roce 2012 s cílem přiblížit tvoření a programování co největšímu počtu uživatelů. Asi nejznámější produkt firmy je robot mBot, kterého znají děti a uživatelé po celém světě. MBot má v srdci Arduino, poskládá ho i dítě a programuje se graficky. Postupně se firma začala více a více soustředit na vývoj produktů pro výuku a STEAM vzdělávání a vznikla značka Makeblock Education, která nyní představuje hlavní aktivity firmy Makeblock.
V nabídce Makeblock Education jsou různé mechanické díly a konstrukční součásti, elektronické moduly, serva, motory a také elektronické stavebnice robotů a kreativních hraček pro STEAM výuku. Mezi typické produkty Makeblock patří robot mBot, mBot Ranger, ale také větší stavebnice například Ultimate 2.0. Pro menší děti jdou tady pak výukové robůtky mTiny nebo Codey Rocky. Některé řídící desky Makeblock jsou založené na platformě Arduino a tak je použití velmi široké. Na programování je možné využít grafické prostředí mBlock, vycházející ze Scratch 2.0. Velkou výhodou platformy Arduino je její otevřenost. Například až dítě vyroste, tak může jednoduše přejít od grafického programování ke klasické příkazové řádce a použít přitom stejný hardware.
Produkty Makeblock jsou určeny pro uživatele všech věkových kategorií. Člověk s nimi zažije jak zábavu, tak se naučí hravou formou základy elektroniky a programování. Podle našich zkušeností ocení pestrou paletu součástek a elektronických stavebnic hlavně děti, začátečníci a také tatínci a učitelé od mateřských až po střední školy. Stavebnice Makeblock jsou oblíbené také mezi bastlíři, kteří zase ocení šířku platformy a množství rozšiřujících modulů pro stavbu robotů na různé soutěže.
Makeblock na hraní, tvoření i výuku
Kromě hlavního webu firmy Makeblock Education je k dispozici řada webů s různými výukovými materiály, projekty nebo informacemi, které využijete při samotné práci s produkty Makeblock, ale také například při výuce programování v kroužku nebo ve třídě.
- Výukové materiály Makeblock Education
- Výukové materiály pro mBlock 5 a související hardware
- Sdílení projektů - komunita mBlock